Alegerea între o râșniță de cafea de 64 mm, 74 mm și 83 mm nu este doar o chestiune despre care bavuri este mai mare. Diametrul bavurilor este strâns legat de capacitatea de măcinare, configurația motorului, dimensiunea buncărului, amprenta mașinii, funcțiile de dozare și sarcina de lucru pe care este proiectată să o suporte.
Pentru cumpărătorii comerciali de echipamente de cafea, alegerea corectă depinde de volumul real de măcinare și de fluxul de lucru. O polizor de 64 mm poate fi suficientă pentru cererea comercială moderată, în timp ce modelele de 74 mm și 83 mm oferă configurații mai mari pentru sarcini de lucru mai mari.
JieHui Coffee produce râșnițe comerciale cu bavuri plate în toate cele trei dimensiuni, ceea ce face comparația deosebit de utilă pentru cumpărătorii care caută diferite configurații de râșnițe comerciale de la un singur furnizor. Gama sa comercială actuală include modele de 64 mm evaluate în jur de 7–12 kg/h, modele de 74 mm în jur de 9–19 kg/h și modele de 83 mm în jur de 15–30 kg/h, în funcție de model.
64 mm vs. 74mm vs. 83mm Masina de cafea dintr-o privire
| Caietul de sarcini | 64mm | 74mm | 83mm |
|---|---|---|---|
| Capacitate tipică de măcinare JieHui | 7–12 kg/h | 9–19 kg/h | 15–30 kg/h |
| Exemplu de viață a bavurilor | 500 kg | 750 kg | 1,000 kg |
| Configurație tipică a motorului | 350W | 450W | 550W |
| Buncăr tipic | 0,5-1,5 kg | 1,2-1,5 kg | 1.2 kg |
| Utilizare comercială principală | Măcinare de volum moderat | Măcinare de volum mediu | Măcinare de volum mai mare |
| Amprenta mașinii | În general mai mic | De mărime medie | Mai mare |
| Cel mai bun punct de comparație | Configurație comercială compactă | Echilibrul dimensiunilor și capacității | Debit mai mare de măcinare |
Cifrele de mai sus se bazează pe specificațiile actuale ale produsului JieHui. Performanța reală de măcinare poate varia în funcție de boabele de cafea, de setarea de măcinare, de condițiile de operare și de modelul specific.
Ce se schimbă de fapt dimensiunea bavurilor?
Diametrul bavurilor afectează mai mult decât dimensiunea fizică a discurilor de șlefuit.
O bavură mai mare este, în general, asociată cu o polizor proiectată pentru un randament de măcinare mai mare, dar performanța finală depinde și de motor, geometria bavurilor, RPM, sistemul de răcire, camera de măcinare și designul mecanic general.
Acesta este motivul pentru care doar compararea64 mm vs. 74mm vs. 83mmnu oferă cumpărătorilor suficiente informații.
Pentru achizițiile comerciale, dimensiunea bavurilor trebuie luată în considerare împreună cu:
- Capacitate de măcinare
- Puterea motorului
- Viteza motorului
- Capacitate buncăr
- Burr viata
- Metoda de dozare
- Sistem de racire
- Dimensiunile produsului
- Volumul de lucru așteptat
Curentul lui JieHuirasnita de cafea comercialaGama ilustrează clar aceste diferențe: JX-680MINI de 64 mm este evaluat la 7–12 kg/h cu un motor de 350 W, JX-680 de 74 mm este evaluat la 10–19 kg/h cu un motor de 450 W și cel de 83 mm JX-683 este evaluat la 15–30 kg/h cu un motor.
Rasnita comerciala de cafea JX-680MINI 64mm Burr Flat
- Capacitate de măcinare:7–12 kg/h
- Durata de viață a bavurilor: 500 kg
- Motor:350W / 1400 RPM
- Dozare:Modul de timp
- Voltaj:110–240V, 50/60Hz
JX-683P Rasnita comerciala de cafea Burr Flat de 83 mm
- Capacitate de măcinare:15–30 kg/h
- Durata de viață a bavurilor: 1,000 kg
- Motor:550W / 1400 RPM
- Dozare:Modul de timp și modul de cântărire
- Voltaj:110–240V, 50/60Hz
- Disiparea căldurii:Răcire cu ventilator
- Capacitatea buncărului de fasole: 1.2 kg
JX-683 Rasnita comerciala de cafea Burr Flat de 83 mm
- Capacitate de măcinare:15–30 kg/h
- Durata de viață a bavurilor: 1,000 kg
- Motor:550W / 1400 RPM
- Voltaj:110–240V, 50/60Hz
- Capacitatea buncărului de fasole: 1.2 kg
JX-680P Rasnita comerciala de cafea Burr Flat de 74 mm
JX-680 Rasnita comerciala de cafea Burr Flat de 74 mm
- Capacitate de măcinare:10–19 kg/h
- Durata de viață a bavurilor: 750 kg
- Motor:450W / 1400 RPM
- Voltaj:110–240V, 50/60Hz
- Capacitatea buncărului de fasole: 1.2 kg
JX-928 Rasnita comerciala de cafea Burr Flat de 74 mm
- Capacitate de măcinare:10–19 kg/h
- Durata de viață a bavurilor: 750 kg
- Motor:600 W / 600–1400 RPM Viteză variabilă
- Voltaj:110–240V, 50/60Hz
- Capacitatea buncărului de fasole: 120g
- Disiparea căldurii:Răcire cu ventilator
Rasnita de cafea de 64 mm: cand are sens?
O mașină de șlefuit comercială de 64 mm merită luată în considerare atunci când afacerea are nevoie de capacitatea de șlefuire comercială fără a trece la o configurație de șlefuire mai mare.
Modelele de 64 mm JieHui includ JX-680MINI, JX-650, JX-600AD și JX-600AB. În funcție de model, capacitatea de măcinare menționată este de aproximativ 7–12 kg/h.
O polizor de 64 mm poate avea sens atunci când:
- Cererea de măcinare este moderată
- Spațiul la ghișeu este limitat
- Afacerea își dorește o râșniță comercială relativ compactă
- O capacitate nominală de 7–12 kg/h este suficientă
- Este de preferat un buncăr mai mic pentru o rotație mai rapidă a boabelor
- Polizorul nu are nevoie de rezultatul unui model comercial mai mare
JX-680MINI, de exemplu, folosește o freză plată de 64 mm, un motor de 350 W la 1400 RPM, un buncăr de 0,5 kg și măsoară 29,6 × 21,5 × 47,6 cm.Această configurație îl face fizic mai mic decât modelele JieHui de 74 mm și 83 mm.
Dimensiunea bavurilor nu trebuie utilizată ca o simplă distincție între echipamente comerciale și necomerciale.
O râșniță de 64 mm poate fi încă proiectată ca echipament comercial. Întrebarea importantă este dacă capacitatea nominală și configurația sa se potrivesc cu volumul de lucru prevăzut.
De exemplu, JX-650 folosește o freză plată de 64 mm și un buncăr de 1,5 kg, menținând în același timp o capacitate de măcinare de 7–12 kg/h.
Acest lucru arată, de asemenea, de ce două polizoare cu același diametru al bavurilor pot avea în continuare configurații diferite.
Rasnita de cafea de 74 mm: Configuratia de mijloc
O polizor de 74 mm se află între categoriile de 64 mm și 83 mm din gama comercială JieHui.
Standardele JX-680 și JX-680P folosesc ambele bavuri plate de 74 mm, un motor de 450 W la 1400 RPM, un buncăr de 1,2 kg și o capacitate de măcinare de 10–19 kg/h.
JX-650P este o altă configurație de 74 mm, evaluată la 9–18 kg/h cu un buncăr de 1,5 kg.
Categoria de 74 mm poate fi utilă atunci când un polizor de 64 mm nu oferă suficientă capacitate, dar o polizor de 83 mm ar fi mai mult decât necesită aplicația.
Oferă o configurație de mijloc în ceea ce privește:
Diametrul bavurilor
Puterea motorului
Capacitate de măcinare
Dimensiunea fizică
Configurație buncăr
Pentru distribuitorii de echipamente, acest tip de model de gamă medie poate umple, de asemenea, un gol important între polizoarele comerciale compacte și mașinile cu randament ridicat.
Gama de 74 mm JieHui demonstrează, de asemenea, că diametrul bavurilor nu determină întreaga specificație a produsului.
JX-680 folosește dozarea standard, în timp ce JX-680P adaugă funcții de cronometru și cântărire. JX-928 folosește o freză plată de 74 mm cu un motor cu viteză reglabilă de 600 W care funcționează de la 600 la 1400 RPM și răcire cu ventilator.
Deci, dacă două polizoare au aceeași bavură de 74 mm, cumpărătorii trebuie să compare configurația completă.
Rasnita de cafea de 83 mm: cand ar trebui sa treci in sus?
O râșniță de 83 mm devine mai relevantă atunci când volumul de măcinare este o considerație majoră.
JieHui JX-683 și JX-683P folosesc bavuri plate de 83 mm și sunt evaluate la 15–30 kg/h. Ambele folosesc motoare de 550 W la 1400 RPM și buncăre de 1,2 kg. JX-683P oferă în plus controlul temporizatorului și cântăririi și răcirea ventilatorului motorului.
În comparație cu JX-680MINI de 64 mm, JX-683P de 83 mm oferă:
- Diametru mai mare a frezei
- Capacitate de măcinare nominală mai mare
- Motor mai mare
- Durată de viață mai lungă a bavurilor listate
- Amprentă comercială mai mare
- Construcție generală a mașinii mai substanțială
JX-683P este listat cu o durată de viață de 1.000 kg și o capacitate de măcinare de 15–30 kg/h, în comparație cu 500 kg și 7–12 kg/h pentru JX-680MINI.
Acest lucru nu înseamnă că orice afacere are nevoie de o polizor de 83 mm. Capacitatea suplimentară devine relevantă atunci când volumul de muncă justifică configurația mai mare.
64 mm vs. 74mm vs. 83mm: Capacitate de slefuire
Capacitatea de măcinare este una dintre cele mai clare diferențe dintre cele trei dimensiuni.
Folosind specificațiile comerciale curente ale JieHui ca referință:
- 64 mm:aproximativ 7–12 kg/h
- 74 mm:aproximativ 9–19 kg/h
- 83 mm:aproximativ 15–30 kg/h
Aceste numere sunt utile atunci când se creează o listă scurtă inițială, dar nu ar trebui interpretate ca o garanție că fiecare boabe de cafea se va măcina exact în același ritm.
Densitatea boabelor, nivelul de prăjire, setarea de măcinare, condițiile de alimentare și funcționarea mașinii pot afecta producția reală.
Din acest motiv, un cumpărător ar trebui să compare intervalul evaluat cu volumul de lucru așteptat, mai degrabă decât să aleagă o râșniță bazată exclusiv pe cel mai mare număr.
64 mm vs. 74mm vs. 83mm: puterea motorului
Cele trei configurații comerciale principale ale lui JieHui arată, de asemenea, o diferență corespunzătoare în puterea motorului:
- 64 mm:350 W pe modele precum JX-680MINI și JX-650
- 74 mm:450 W pe modele precum JX-680 și JX-680P
- 83 mm:550 W pe modele precum JX-683 și JX-683P
Relația este utilă, dar puterea motorului nu ar trebui folosită ca un clasament independent.
Caracteristicile reale de funcționare ale unei râșnițe depind de sistemul complet de motor și bavuri.
De exemplu, JX-928 JieHui este un model de 74 mm, dar folosește un motor cu viteză reglabilă de 600 W la 600-1400 RPM. Acesta este un bun exemplu de ce diametrul bavurilor și puterea motorului ar trebui evaluate separat.
Dimensiunea buncărului poate schimba decizia de cumpărare
Capacitatea buncărului este o altă diferență care merită examinată.
Modelele comerciale actuale JieHui includ:
64mm JX-680MINI:0.5kg
64 mm JX-650:1.5kg
74 mm JX-680: 1.2kg
74 mm JX-650P: 1.5kg
83 mm JX-683: 1.2kg
Aceasta arată că capacitatea buncărului estenu este determinat de dimensiunea bavurilor.
Un cumpărător care are nevoie de o râșniță de 64 mm nu are neapărat nevoie de un buncăr mic, iar o râșniță de 83 mm nu necesită automat cel mai mare buncăr.
Cea mai bună abordare este să selectați capacitatea buncărului în funcție de cifra de afaceri și fluxul de lucru.
Dar Burr Life?
Durata de viață a bavurilor este o altă specificație utilă atunci când se compară polizoarele comerciale.
Cifrele listate curente ale lui JieHui includ:
64 mm:500 kg pe mai multe modele
74 mm:750kg
83 mm:1,000kg
Durata de viață a bavurilor ar trebui tratată în continuare ca o specificație de referință, mai degrabă decât o dată fixă de înlocuire.
Durata de viață reală poate varia în funcție de caracteristicile boabelor de cafea, volumul de măcinare, particulele străine, setările de măcinare, curățarea și condițiile de funcționare.
Pentru distribuitori și cumpărători de echipamente comerciale, întrebarea mai importantă este dacă bavurile de schimb și alte piese de service pot fi furnizate atunci când este necesar.
Ce dimensiune este mai bună pentru o cafenea?
Nu există o singură dimensiune a bavurilor care să se aplice fiecărei cafenele.
O cafenea cu cerere moderată de espresso poate găsi suficientă o râșniță comercială de 64 mm.
O cafenea cu volum zilnic mai mare poate lua în considerare un model de 74 mm.
Un mediu comercial aglomerat, cu cerințe de șlefuire substanțial mai mari, poate privi o configurație de 83 mm.
Variabilele importante sunt:
Volumul zilnic + cererea în orele de vârf + volumul de lucru al mașinii de șlefuit + spațiul disponibil la contor
Dimensiunea bavurilor trebuie să respecte aceste cerințe.
Ce dimensiune este mai bună pentru distribuitorii de echipamente de cafea?
Pentru distribuitori, decizia este diferită deoarece obiectivul poate fi acela de a construi o gamă de produse, mai degrabă decât de a alege o singură mașină.
O structură de produs pe trei niveluri poate acoperi diferite cerințe ale pieței:
- 64mm → Segment comercial compact
- 74mm → Segment comercial de gamă medie
- 83mm → Segment comercial de capacitate mai mare
Acest lucru permite unui distribuitor să ofere diferite configurații de șlefuit fără a poziționa fiecare produs în jurul aceleiași sarcini de lucru.
Gama actuală a JieHui acoperă deja aceste trei categorii de bavuri, cu mai multe modele în fiecare categorie.
64 mm vs. 74mm vs. 83mm pentru proiecte OEM de râșniță de cafea
Pentru cumpărătorii OEM, dimensiunea bavurilor este doar începutul.
Modelul selectat determină, de asemenea, configurația disponibilă, dimensiunile fizice, buncărul, sistemul de control și alte caracteristici ale produsului.
JieHui oferă suport OEM pentru gama sa de râșnițe de cafea, inclusiv branding, culoare, ambalare, etichetare și configurații ale produselor selectate. Informațiile actuale despre produse ale companiei enumeră, de asemenea, opțiunile de bavură plată de 50 mm, 64 mm, 74 mm și 83 mm în gama sa mai largă.
Acest lucru poate fi util pentru mărcile de echipamente de cafea care doresc să construiască mai multe modele de râșniță în jurul diferitelor capacități comerciale.
Cum să alegi între 64 mm, 74 mm și 83 mm
O modalitate simplă de a restrânge opțiunile este să începeți cu capacitatea de măcinare.
- Aproximativ 7-12 kg/h este suficient
- Volumul de muncă este moderat
- Este de preferat o mașină mai mică
- Spațiul la ghișeu este limitat
O configurație comercială compactă se potrivește gamei de produse
- Aproximativ 9-19 kg/h este mai potrivit
- Este nevoie de o râșniță comercială de capacitate medie
- Aplicația necesită mai multă ieșire decât oferă multe modele de 64 mm
- Opțiunile de cronometru sau de cântărire sunt utile
- Configurația mai mare de 83 mm nu este necesară
- Este nevoie de aproximativ 15-30 kg/h
- Debitul de măcinare mai mare este important
- O râșniță comercială mai mare este acceptabilă
- Durata de viață mai lungă a bavurilor listate este relevantă
- Aplicația implică o sarcină de lucru de șlefuire mai mare
Aceste categorii se bazează pe specificațiile actuale JieHui și nu sunt destinate să înlocuiască testarea pentru o cafea specifică sau un mediu de operare.
Cafea JieHui: râșnițe comerciale de 64 mm, 74 mm și 83 mm
Cafeaua JieHui este oProducător din China de râșniță de cafeacu modele comerciale care acoperă configurații de bavuri plate de 64 mm, 74 mm și 83 mm. Compania produce râșnițe de cafea din 2007 și afirmă că produsele sale sunt exportate în peste 50 de țări, cu o capacitate anuală de producție de peste 300.000 de unități.
Salerâșnițe de cafea comerciale de 64 mminclud configurații în jur de 7–12 kg/h, în timp ce celrâșnițe de cafea comerciale de 74 mmacopera modele in jur de 9–19 kg/h. TheGama de râșnițe de cafea de 83 mmse deplasează în configurații de 15–30 kg/h.
În cadrul acestor categorii, cumpărătorii pot compara, de asemenea, diferite dimensiuni ale buncărului, metode de dozare, configurații ale motoarelor și funcții de control. Acest lucru face ca gama să fie potrivită pentru distribuitori, mărci de echipamente de cafea, cafenele și alte aplicații comerciale pentru echipamente de cafea.
